Castello Sforzesco


Zamek Sforzów, zbudowany przez Viscontich w 1300  nosił nazwę Castello Sforzesco di Porta Giovia, znajdował się zaraz za średniowiecznymi murami. Po jego częściowemu zniszczeniu podczas trwania „Repubblica Aurea” (1447 – 1450), stal się siedziba Francesco Sforza, który go zrekonstruował. Zamek poddawany był rekonstrukcjom i poszerzaniu za każdym razem, kiedy zmieniały się władze nad Mediolanem: najpierw za panowania Moro aż do 1499, później za panowania Hiszpanów w połowie 1500, aż do Francuzów w 1800. Ale dzisiejszy wizerunek zawdzięcza pracom prowadzonym przez Luca Beltrami, na przełomie ?800 i ‚900, który odnowił fortec rozbudowując ją i wprowadzając wiele zmian.

Znaczenie artystyczne

Mimo, ze często mówi się o zamku jako o budowli z epoki odrodzenia, prace Beltramiego miały tak duże znaczenie, ze można tu mówić o charakterze eklektycznym. Charakterystyczne dla niego są ślady, jakie zostawiły na nim każda z epok. Dziewiętnastowieczny jest front, który widzimy od Via Dante, z wieżą Torre del Filarete w centrum (historyczna wieża została zniszczona w 1521) Trzy części fabbrica della Rocchetta pochodzą natomiast z początków istnienia zamku.Dwór książęcy (La corte Ducale) i portico dell’Elefante, pochodzą z 1473.Wewnątrz Musei del Castello przechowują skarby o wielkim znaczniu, zarówno hhistorycznym, co artystycznym wśród których antyczne rękopisy Codice Trivulziano Leonarda czy Pieta Rondanini Michelangela.

Ciekawostki

Przez wiele wieków swojego istnienia zamek Sforzów wiele razy poddany był ryzyku destrukcji. Wystawiony na aukcji po rozbiórce przez rząd Repubblica Aurea, wielokrotnie próbowano zrównać go z ziemia: najpierw Hiszpanie, potem sam Napoleon. Ostatnia próba natomiast, końcem XIX wieku należała do Rady Miejskiej, która chciała stworzyć w miejscu zamku dzielnice mieszkaniową. Do zmiany zdania przez Giulio Belinzaghi, ówczesnego prezydenta miasta namówił, Beltrami, nawet, jeśli musiał postawić się opinii wielu takich jak polityk Cesare Correnti, którzy pragnęli się od zamku uwolnić.

Oficjalna strona zamku

 

Znajdź na mapie: