Wieża „Velasca”

Dziwny wieżowiec, który od 18 piętra w górę rozszerza się, przypominając w pewnym sensie antyczne wieże. Został skonstruowany pomiędzy  1956 i 1960 i uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł powojennych. Nazwa pochodzi od placu zainicjowanego przez gubernatora hiszpańskiego Juan’a de Velasco  w 1651

Torre Velasca zlokalizowana jest w samym centrum Mediolanu, bardzo blisko Uniwersytetu „Statale”, pomiędzy Corso di Porta Romana i Via Larga. Przy głównym wejściu do budynku znajduje się stacja Missori (linia żółta M3) 

Torre Velasca została zaprojektowana przez studio BBPR (od nazwiska architektów: Gian Luigi Banfiego, Lodovico Barbiano di Belgiojoso, Enrico Peressuttiego, Ernesto Nathan Rogersa) na polecenie firmy Rice, przy współpracy profesora Arturo Danusso, w centrum Mediolanu na terenie, które zostało zniszczone  przez anglo-amerykańskie bombardowania 1943 roku.  Projekt rozpoczęto w latach 1950-1951, ale pierwotny pomysł wieży żelaza został odrzucony ze względu na wysokie koszty materiałów; pomiędzy 1952 i 1955 rokiem przeprowadzono ostateczne zmiany w projekcie wieży, którą wybudowano w latach 1956 i 1957 a budowa została sfinansowana przez Societa’ Generale Immobiliare. Pierwotny projekt opierał się na strukturze stalowej, na wzór kultowych wieżowców amerykańskich, ale ostateczny wybór padł na bardziej „tradycyjny” beton, który lepiej pasował do kontekstu Mediolan metropolitalnego tamtych lat. Wstępna ocena, zlecona firmie z Nowego Jorku, wykazała, że projekt nie byłby możliwy do zrealizowania ze względu na stan technologii  włoskiego przemysłu stalowego.

Ze względu na swój unikalny kształt, budynek ten od razu zosyał nawany przez Mediolańczyków „wieżowcem z szelkami. Kształt Torre Velasca jest naprawdę niezwykły, niższe piętra zajmują mniej miejsca od górnych kondygnacji budynku, przybierając kształt grzyba, choć  architekci chcieli, aby wyglądał jak średniowieczne wieże doskonale integrując się z budynkami w zabytkowym centrum Mediolanu.
Pierwsze osiemnaście pięter (wysokość 106 m) zajęte jest przez sklepy i biura. Pozostałe, aż do dwudziestego szóstego, są zajęte przez apartamenty, wybudowane na większej przestrzeni, w sumie jest 800 mieszkań.

La Torre Velasca jest jednym z miejsc, w filmie Dino Risi „Wdowiec, w którym główne role zagrali Alberto Sordi i Franca Valeri.

Znajdź na mapie: [codepeople-post-map]