Dziś zaczyna się szczęśliwy tydzień, a już na pewno dla mediolańczyków, których czeka długi weekend. 7 grudnia obchodzą dzień i świętego patrona Ambrożego a 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia N.M.P., jak reszta Włochów, również nie idą do pracy. Dobrze się składa bo dzień św. Ambrożego (któremu poświęcona jest jedna z najładniejszych mediolańskich bazylik) w Mediolanie jest hucznie obchodzony i wiąże się z tym wiele różnych wydarzeń.

Ale dlaczego właśnie św. Ambroży jest tak w Mediolanie czczony? Dziś już mało kto pamięta, że biskup, który odcisnął tak duże piętno na mieście, w rzeczywistości był cudzoziemcem i, że został biskupem zanim go ochrzczono. Również świętemu Ambrożemu Mediolan zawdzięcza ryt ambrozjański w liturgii Kościoła Katolickiego, dlatego Adwent zaczyna się tam dwa tygodnie wcześniej, a podczas mszy dostrzega się kilka różnic w jej sprawowaniu (na przykład przekazanie sobie znaku pokoju następuje przed przygotowaniem darów). W Mediolanie również karnawał trwa kilka dni dłużej. Kiedy w innych parafiach Wielki Post zaczyna się Środą Popielcową, w stolicy Lombardii dopiero w niedzielę. Podobno dlatego, że święty Ambroży kiedyż wracając z pielgrzymki kazała na siebie czekać z rozpoczęciem Postu aż 4 dni!

W Mediolanie i okolicach 7 grudnia jest więc świętem bardzo ważnym. Oprócz samego wspomnienia świętego Patrona, w dzień ten odbywają się też inne wydarzenia. Do najważniejszych można zaliczyć dwa:

Fiera Oh Bej, oh Bej – rozpoczyna się największy mediolański jarmark świąteczny! Nazwa jarmarku pochodzi z 1510 roku, kiedy to wysłaniec papieża Piusa IV, Giannetto Castiglione, przybył do miasta w celu wzmacniania kultu świętych wśród mieszkańców. Akurat data pokrywała się z rocznicą święceń biskupich św. Ambrożego, dlatego przywiózł ze sobą wiele podarków i słodyczy, które rozdawał dzieciom zaraz po przekroczeniu bram miasta. Te zaś szczęśliwe i zachwycone podarunkami krzyczły: „oh bej, oh bej”, co w dialekcie mediolańskim znaczy tyle, co: „och, jakie piękne, och, jakie piękne”.

Jarmark będzie można odwiedzić od 7 do 10 grudnia przed Castello Sforzesco (Zamkiem Sforzów). Setki wystawców pokaże swoje wyroby: sprzedawcy „second-handów„, rzemieślnicy, kwiaciarki, sprzedawcy zabawek, księgarze, kowale i wielu, wielu innych. Do tego mnóstwa straganów z deserami, słodkościami, grzanym winem, miodem  obowiązkowo pieczonymi kasztanami.

Długi weekend ze świętym Ambrożym jest to najważniejszy weekend przed świętami Bożego Narodzenia. Spacerując pomiędzy straganami z gorącym napojem i smakując tradycyjne desery (dodajmy, że w tych dniach dostępne już jest panettone), można przez chwilę poczuć się jak prawdziwy mediolańczyk (święto ma już ponad 500-letnią tradycję).

 

Mediolański Jarmark Bożonarodzeniowy

La Prima della Scala – czyli pierwszy spektakl operowy w „La Scali„. 7 grudnia to również oficjalna data rozpoczęcia sezonu w Teatrze La Scala. Wieczorem ma miejsce uroczysta gala, w której biorą udział znane osobistości z życia kulturalnego i politycznego samego Mediolanu, jak i również całych Włoch. Bilety wykupione są na długo przed spektaklem. To trzeba choć raz zobaczyć, choćby z zewnątrz, trochę donośne, trochę kiczowate, ale mimo wszystko robi wrażenie, te tłumy ludzi w odświętnych strojach oczekujący na najważniejszy spektakl całego roku, a po spektaklu okupujący okoliczne lokale.

W tym roku do łask wraca opera, która po raz pierwszy wystawiona została właśnie w La Scali w 1896 roku.  „Andrea Chénier”, napisana przez Umberta Giordano, powraca do La Scali w 150 rocznicę jego urodzin. Opera ta, z gatunku werystycznych opowiada dzieje francuskiego poety Adrei Chéniera w czasach Rewolucji Francuskiej.

Andrea Chénier

 

Oprócz tradycyjnego jarmarku „Oh Bej, oh Bej„, w Mediolanie jest jeszcze wiele innych. Do tych najbardziej znanych należy na pewno „Villaggio delle Meraviglie” w Giardini Montanelli przy Porta Venezia. Potrwa aż do 7 stycznia. Jak co roku również i tam wiele atrakcji, przed wszystkim dla dzieci, takich jak lodowisko, czy domek świętego Mikołaja, domek Baby Jagi (po 26 grudnia) i wiele innych niespodzianek.

Jarmark, jak co roku, będzie również przy Duomo. Pełną listę jarmarków (w języku włoskim) wraz z datami i informacjami znajdziecie tutaj.