Parco Sempione

Znajdujący się pomiędzy Castello Sforzesco i corso Sempione, któremu zawdzięcza nazwę Parco Sempione  jest historycznie drugim parkiem miejskim w Mediolanie, jak również ze swoimi 47 hektarami powierzchni, największym spośród parków centralnych miasta.

Zrealizowany w latach 1890-1893 przez architekta Emilio Alemagna na obszarze gdzie w XV wieku rozpościerał się największy ogród książęcy, zwany il „Barcho„, i zawdzięcza swoje istnienie okresowi kryzysu budowlanego, mającego miejsce w tamtych latach w Mediolanie.

Park w stylu angielskim charakteryzuje się rozległą łąką centralną, obramowaną przez ścieżki i laski, rozciągającą się z południa na północ, na całej jego długości, tworząc wspaniałe wrażenie perspektywistyczne pomiędzy Castello i l’Arco della Pace, znajdującymi się na odpowiednich krańcach.

Pośrodku łąki, dokładnie w połowie drogi pomędzy dwoma zabytkami znajduje się jeziorko, które rozwidla się na dwa „ramiona”, z których nad jednym znajduje się most Ponte delle Sirenette, przeniesiony tu w 1830 roku, na skutek pokrycia jednego z kanałów, nad którym się znajdował. Cztery pomniki zdobiące go, zrobione z żeliwa i będące dziełem rzeźbiarza Tettamanti znane są w Mediolanie jako „siostry żeliwowe”.

W części centralnej parku znajdują się „Fontana metafisica” czy „Bagni misteriosi” (tajemnicze łaźnie) De Chirico, kilka placów zabaw i Monte Tordo, która gości pomnik Monumento a Napoleone III wykonany przez Francesco Barzaghi oraz małą bibliotekę dzielnicową.

Poza ogrodzeniem, które otacza część centralną parku, w na wschodnim obrzeżu  znajduje się lArena – Stadio Civico, budowla neoklasyczna wzniesiona przez Luigi Canonica w 1806, siedziba wydarzeń sportowych. Niedaleko znajdują się l’Acquario Civico oraz  fontanna z wodą cuchnącą siarką, zwaną wodą zgniłą, bardzo dobrzez znaną mediolańczykom.

Na boku zachodnim wznosi się Palazzo dell’Arte, siedziba Triennale di Milano , a obok niego wieża la Torre del Parco (Torre Littoria), 

 

Godziny otwarcia:

  • październik – kwiecień od 6.30 do 21;
  • maj – od  6.30 do 22;
  • czerwiec -wrzesień od 6.30 do 23.30

 

Wyposażenie: biblioteka, kiosk, place zabaw
Elementy charakterystyczne: jeziorko, pomniki


Atrakcje w pobliżu:

Acquario CIvico i Stacja Hydrobiologiczna

Castello Sforzesco – Zamek Sforzów


Znajdź na mapie: