Nie jestem miłośniczką zakupów a tłumy przyprawiają mnie o ból głowy, ale jest taki czas w Mediolanie, jak i w wielu innych miastach i miasteczkach włoskich, kiedy spacer wśród tłumów nawet mi się podoba. To Mediolan w grudniu! Właściwie zaraz po 1 listopada miasto nabiera innych kolorów. Pojawiają się choinki, ozdoby świąteczne, kolorowe światła właściwie wszędzie, w sklepach, na ulicach, w restauracjach: Mediolan przygotowywuje się do świąt Bożego Narodzenia. Właściwie poza kościołami, w których rozpoczyna się czas adwentu (w tych mediolańskich, według liturgii ambrozjańskiej trwa 6 tygodni i zaczyna się w niedzielę po 12 listopada) to cały ten świąteczny nastrój ma niewiele wspólnego z religią. Ale jest ładnie, kolorowo, i na ulicach rozbrzmiewają świąteczne piosenki…

Jedną z oznak zbliżających się świąt jest pojawienie się bożonarodzeniowych jarmarków, na których można kupić wiele różnorodnych rzeczy: odzież, galanterię, słodycze, wędliny, sery i inne regionalne przysmaki, zabawki, kosmetyki i wiele wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie i często wizyta na bazarze jest bardzo dobrą okazją na kupienie świątecznego upomínku.

W Mediolanie wiele jest takich miejsc a z ważniejszych można wymienić:

  •  Jarmark „Oh Bej Oh Bej” – ten najważniejszy w Mediolanie bo związany ze świętem św.Ambrożego, patrona miasta, które przypada 7 grudnia (dzień również otwarcia sezonu w „La Scali„. Nazwa tego jarmarku pochodzi od wydarzenia 7 grudnia 1510 roku, kiedy to posłaniec papieża Giannetto Castiglione wkroczył do miasta obdarowując dzieci mnóstwem podarków. Dzieci te zaczęły wykrzykiwać „Oh Bej Oh Bej’ co w dialekcie mediolańskim znaczy tyle co: „oh jakie piękne, oh jakie piękne”. Od tamtego dnia co roku w święto patrona miasta zaczęto organizować bazary i jarmarki. W tym roku jarmark jest znowu organizowany przy piazza Castello i potrwa od 5 do 8 grudnia (od 8.00 do 20.00)
  • Piazza Duomo – od 3 grudnia do 6 stycznia (od 10 rano) otwarte będą bazary na piazza Duomo. Dobra okazja aby znajeźć ciekawe rękodzieła oraz przysmaki z wielu regionów włoskich.
  • Jarmark Francuski – od 6 do 21 grudnia na piazza Gae Aulenti – to tam wśród nowych wieżowców będzie miał miejsc jarmark z wszelakimi produktami francuskimi: świeże produkty bezpośrednio z różnych regionów Francji, bagietki i świeżo upieczone rogaliki, ciastka bretońskie, 85 jakości serów, wędlin, wyborne wina, przyprawy, naleśniki i gofry, regionalna żywność, czekoladki i nugat, ale także lawenda, mydła i obrusy prowansalskie, kosmetyki, moda i akcesoria.
  • Mercantino di Natale solidale (Jarmark solidarnego Bożego Narodzenia) – od 28 listopada do 12 grudnia – w Muzeum Sztuki i Nauki. Sprzedawane są ręcznie robione produkty a cały dochód przeznaczony ma być na zakup urządzenia do USG dla Szpitala Pediatrycznego w Sokpont? – Benin.
  • Il Villaggio delle Meraviglie – w Parku przy Porta Venezia (Giardini Pubblici) – od 6 grudnia do 11 stycznia w godzinach 10.00-21.00, oprócz wigili, 25 grudnia (do 18.00-19.00). 31 grudnia czynne będzie od 10.00 do 18.00 i od 21.00 do 4.00. W parku będzie podwójne kryte lodowisko, kino, domek Mikołaja, który po 26 grudnia zamieni się w domek Baby Jagi (Befany), spektakle, imprezy dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Spacerując po ulicach Mediolanu, na pewno natkniecie się również na inne mniejsze bazary w różnych częściach miasta.

A jak ktoś chce podziwiać jedną z mediolańskich choinek to zapraszam na:

Każdy chyba znajdzie coś dla siebie i napewno nie wróci do domu z pustymi rękoma. Mi się to nigdy nie udało 🙂