Kto choć raz odwiedził Mediolan, ten wie,  że jednym z najlepszych punktów widokowych jest dach Katedry Narodzin św. Marii znajdującej się w samym centrum miasta na Piazza Duomo. Na dachu Duomo (nazwa duomo jest we Włoszech używana do określenia katedry bądź głównego kościoła w mieście) można spacerować wśród wieżyczek i starych murów podziwiając piękną panoramę miasta. A jeśli ma się na tyle szczęścia i zdarzy nam się wejść na górę przy sprzyjającej pogodzie, gdy widoczność jest doskonała (niestety nie jest to bardzo częstym zjawiskiem) będzie można podziwiać nie tylko panoramę miasta ale również zapierający dech w piersiach widok na Alpy. Koszt takiego wejścia na własnych nogach nie jest niski, bo trzeba wydać 7 euro na osobę ale naprawdę warto, dla panoramy, dla wspaniałej architektury, a choćby i dla własnej satysfakcji, bo kiedy następnym razem uda nam się chodzić po dachu jednego z największych i najpiękniejszych kościołów  na świecie? Dodam tylko, że latem na dachu katedry organizowane są również koncerty. Istnieje również wersja dla leniuszków a mianowicie wjazd windą za jedyne 12 euro 🙂

Na piazza Duomo, obok katedry jest dom towarowy „La Rinascente” liczący sobie 7 pięter. Po zrobieniu zakupów można wybrać się na siódme piętro, do restauracji z tarasem, gdzie można spożyć posiłek a przy okazji cieszyć się wspaniałymi widokami, zwłaszcza na katedrę, którą wydaje się, że można prawie dotknąć?

Po przeciwnej stronie placu znajduje się nowe Museo del Novecento, z którego można podziwiać wspaniały widok na fasadę katedry i cały plac. Z wielkich schodów, tarasu i zadaszonego balkonu rozciąga się widok rzeczywiście do pozazdroszczenia.

Kilka kroków od Piazza Duomo mamy Piazza Diaz, z imponującym wieżowicem, w którym na 15-tym piętrze z tarasem Martini. Wejście jest jednak zamknięte dla publiczności, jedynie podczas specjalnych wydarzeń zostaje otwarte.

Katedra w Mediolanie i okolice Piazza Duomo nie są jednak jedynym miejscem skąd można podziwiać panoramę miasta. Dobrą alternatywą jest wizyta na Wieży Parkowej w Mediolanie znanej jako Torre del Parco bądź Torre Branca. Znajduje się ona nieopodal Zamku Sforzów na terenie rozciągającego się za nim Parku Sempione. Na szczyt wieży wjeżdża się windą – koszt 5 euro od osoby, lecz wizyta nie jest długa, do 10 minut bądź mniej w zależności ile ludzi czeka w kolejce. Do tego platforma widokowa jest oszklona, więc widok na pewno nie jest tak dobrej jakości jak na Duomo. Ale myślę, że jednak warto.

Jeśli udamy się w kierunku Piazza Cinque Giornate, możemy znaleźć tam inny dom towarowy „Coin„.  Z jego najwyższego piętra można oglądać piękny pomnik poświęcony Powstaniu w Mediolanie (tzw. Cinque Giornate – Pięć Dni),  z rozczochranym Giuseppe Grandim zainaugurowany w 1895 roku.

Dobrym punktem widokowym są również „Pirellone” – wieżowiec Pirelli, znajdujący się obok Stazione Centrale oraz Palazzo Lombardia, nowowybudowana siedziba regionu. Wejście na 31 piętro, zarówno w jednym jak i drugim ograniczone jest jedynie do wycieczek szkolnych, z uprzednią rezerwacją.

Osobiście najbardziej polecam jednak wejście na dach katedry!