Mediolan, komunikacja i rowery!

rowery miejskie w Mediolanie

Jak już wspominałam na stronie „komunikacja miejska w Mediolanie„, mediolańska sieć transportu publicznego (ATM – Azienda dei Trasporti Milanesi) jest dosyć dobrze rozwinięta, mamy bowiem cztery linie metra, mamy mnóstwo autobusów, trolejbusy, tramwaje, jak również i kolej regionalną (passante ferroviario) która łączy Mediolan z wieloma mniejszymi miejscowościami lombardzkimi, a która w granicach miasta przejeżdża pod ziemią i płatna jest tyle co przejazd metrem. Przy korkach jakie panują na ulicach od wczesnych godzin rannych po późne godziny wieczorne używanie transportu publicznego wydaje się całkiem rozsądną alternatywą (o trudnościach z parkowaniem,  mandatach za parkowanie w miejscach niedozwolonych oraz strefie „C” nie wspomnę!)  Dlatego warto jest pozostawić samochód na jednym z wielu dużych parkingów na obrzeżach miasta (często przy ostatnich stacjach metra)  i przesiąść się na metro bądź autobus. Jest jednak małe „ale”… We Włoszech bardzo popularnym zajęciem jest strajkowanie! Czyli często mamy „SCIOPERO” ! Czy to komunikacji miejskiej, czy to pociągów, czy personelu lotniska (a co!) i różne inne. Do tego w godzinach szczytu, autobusy i inne środki transporu nabite są po same drzwi a i w lecie podczas upałów i duchoty, podróż taka nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza pod ziemią.

Dlatego warto jest przesiąść się na rower i to najlepiej nie swój (trudno znależć miejsce do zaparkowania go a i tak nie ma się gwarancji, że po powrocie się go znajdzie – mi osobiście w ciągu 10 lat skradziono trzy egzemplarze, w tym dwa w samym centrum)

Jedną z ciekawszych inicjatyw w mieście jest BIKE SHARING i odbywa się na podobnych zasadach jak w Warszawie czy innych miastach. Aby skorzystać z usługi należy najpierw się zarejestrować na internecie bądź w jednym z punktów ATM (stacje metra : Duomo (M1-M3), Cadorna (M1-M2),  Loreto (M1-M2), Romolo (M2), Centrale FS (M2-M3), Garibaldi FS (M2) i wykupić abonament (roczny bądź okazjonalny):

  • abonament roczny – cena: 36 euro
  • abonament tygodniowy – cena: 6 euro
  • abonament dzienny – cena: 2,50 euro

Przy abonamencie rocznym dostaje się kartę „tessera” do domu, a przy okazjonalnym, na maila dostaje się kod, który wraz z hasłem należy wbić na kolumnie przy odbiorze roweru. Abonament zaczyna się w momencie otrzymania kodu.

Warto również pamiętać, że każde pierwsze 30 minut jest za darmo (znaczy się w ramach abonamentu), po czym zaczyna się naliczać 50 centów za każde następne pół godziny. Przy każdym wypożyczeniu jest limit użytkowania do dwóch godzin, po czym należy rower oddać. Między jednym a drugim wypożyczeniem musi upłynąć 10 minut…  Czyli tak, pożyczam, jeżdżę, pół godziny bądź dłużej z naliczaniem kolejnych centów, po czym przed upływem dwóch godzin rower oddaję. Odczekuję 10 minut i znowu na rower hopla! Albo żeby zaoszczędzić co pół godziny robię przerwy 🙂

Wiele jest plusów takiego przemieszcaania się po Mediolanie: nie stoję w korkach, nie muszę wdychać smrodu spoconego współpasażera w metrze w upalny dzień, gubię kalorie, wzmacniam mięśnie nóg, no i najważniejsze więcej mogę zobaczyć. Polecam!

Ah, zapomniałabym, na stronie ATM dostępna jest mapa ze wszystkimi stacjami rowerowymi, do tego przy każdej znajdziemy informację o tym ile jest wolnych rowerów oraz ile jest wolnych miejsc….