Wzmianki historyczne

Galleria Vittorio Emanuele – początkowo miała to być ulica ku czci cesarza Austrii Franciszka Józefa, a przynajmniej tak planowano w 1859 roku. Kiedy jednak Giuseppe Mengoni rozpoczął prace w 1864 roku, Galleria została zadedykowana królowi włoskiemu Vittorio Emanuelle II di Savoia. Otwarta została w 1867 roku a zakończona w 1878.

Znaczenie Artystyczne

Struktura galerii bazuje się na konstrukcji krzyżowej, pośrodku której wyróżniają się kopuła z żelaza i szkła, która dzięki swej oryginalności i nowoczesnej technice może porównywać się z innymi strukturami powstałymi w tym samym czasie w Londynie i Paryżu oraz rysunki na podłodze w części środkowej. W galerii ukazane są 24 statuy, które przedstawiają ważne postacie włoskie, a rozmieszczone są na wysokości pierwszych półpięter ośmiokąta i po bokach czterech wejść. Sześć największych z nich przedstawiają Volta, Michelangelo, Galileo, Cavour, Loenardo, Pier Capponi i zostały wyrzeźbione przez Magni. Elegancki wystrój oraz znajdujące się w niej sklepy szybko stworzyły z niej rodzaj „salonu” mediolańczyków a co za tym idzie jeden z najbardziej prestiżowych symboli miasta.

Ciekawostki

Dziwny zbieg okoliczności łączy wielkie osobistości, które miały do czynienia z Galerią. Architekt, który ją zaprojektował, dokładnie w dzień przed ostateczną inauguracją poniósł śmierć spadając ze struktury, na która się wspiął, aby skontrolować ostatnie szczegóły. Tylko dziesięć dni później zmarł również król Vittorio Emanuele II, którego imię nosi galeria, a który ją zainaugurował pośród śniegu 1 stycznia 1878 roku.


Znajdź na mapie