Przylot samolotem

Miasto, dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie jest również bardzo dobrze skomunikowany z resztą świata. Dojazd do Mediolanu zapewniony jest dzięki trzem lotniskom obsługującym loty krajowe, międzynarodowe i międzykontynentalne. Bliżej miasta jest Linate (7 km od centrum, połączenia głównie na liniach europejskich), z którego bardzo szybko mozna dostać sie do Centrum miasta. Drugie lotnisko – Malpensa – znajduje się 50 km od miasta w stronę Lago Maggiore. Trzecie lotnisko usystuowane jest w Bergamo: Orio al Serio i obsługuje większość tanich linii lotniczych.

Dojazd pociągiem

Stazione CentralePrawie wszystkie pociągi międzynarodowe przyjeżdżają na Stazione Centrale przy Piazza Duca d’Aosta, położony na północny wschód od centrum miasta; dojazd metrem MM2, MM3.

Na oficjalnej stronie Dworca Głównego znajdziesz więcej szczegółowych informacji.

Inne ważniejsze dworce kolejowe w Mediolanie to: Milano Cadorna, Milano Porta Garibaldi, Milano Greco Pirelli,,  Milano Porta Genova, Milano Porta Romana, Milano Rogoredo, Milano San Cristoforo, Milano Certosa.

Na oficjalnej stronie włoskich Kolei Państwowych można zasięgnąć informacji o rozkładzie jazdy pociągów zarówno krajowych jak i  międzynarodowych, stacjach, agencjach, usługach oraz można kupić bilety on-line.

Dojazd autobusem

Autobusy linii międzynarodowych i dalekobieżnych odjeżdżają ze Stazione Garibaldi, położonego przy MM2 Garibaldi. Informacji udziela i bilety sprzedaje znajdujące się na Piazza Castello biuro Autostradale lub znajdujące się na rogu Piazza Castello i Foro Bonaparte biuro Zani Waggi. Eurolines to jeden z międzynarodowych przewoźników obsługujących między innymi trasy między Mediolanem a mistami polskimi.

Przyjazd samochodem

Mediolan z resztą świata połączony jest poprzez 5 autostrad (płatnych):

  • A1 – Autostrada del Sole (Autostrada Słońca, łączy północ z południem, przebiega od Mediolanu do Reggio Calabria przez Bolognę, Florencję, Rzym, Neapol, z rozgałęzieniem na Wybrzeże Adriatyckie i Puglię.
  • A4 – Serenissima – Pogodna – od Turynu przez Milano, Bergamo, Brescię, Veronę, Venezię aż do Triestu, z rozgałęzieniem na Przełęcz Brenneńską
  • A7 Autostrada dei Fiori – Autostrada Kwiatów – z Mediolanu do Genui, z rozgałęzieniem na Ventimiglia i Francję oraz na La Spezia – Pisę i Livorno
  • A8 – Autostrada Dei Laghi – Autostrada Jezior – od Mediolanu przez Varese do Lago Maggiore
  • A9 – Autostrada Dei Laghi – Autostrada Jezior – z Mediolanu do Como z rozgałęzieniem na Szwajcarię.

Miasto okalają wielopasmowe, bezpłatne obwodnice: północna (Tangenziale Nord), wschodnia (Tangenziale Est) oraz zachodnia (Tangenziale Ovest) które ułatwiają poruszanie się w ruchu ulicznym, łącząc wejścia na rożne autostrady.
W samym mieście lepiej nie używać samochodu, gdyż na ulicach panuje takie zagęszczenie ruchu, że znalezienie miejsca do parkowania jest prawie niemożliwe. Nie opłaca się zaś parkowanie w miejscach niedozwolonych, gdyż w przypadku złapania przez policję grozi grzywna i konieczność odebrania samochodu z parkingu policyjnego.

Na stronie Przedsiębiorstwa Autostrad – można znaleźć informacje na temat autostrad we Włoszech, między innym o przedsiębiorstwie Autostrade S.p.A., sieci autostrad, mapę interaktywnę. Wpisująć początek i koniec podróży można również obliczyć koszt przejazdu autostradami.