Wizyta w Monzy, miejscowości znajdującej się 19 km na północ od centrum, Mediolanu jest dobrą alternatywą dla zmęczonych chaosem turystów odwiedzających lombardzką metropolię.Monza znana jest głównie miłośnikom Formuły 1, gdyż to właśnie tam, w ogromnym parku (3 razy większym niż Central Park w Nowym Jorku) znajduje się tor wyścigowy „Autodromo Nazionale di Monza” gdzie odbywa się „Grand Prix Włoch”.

To właśnie w malowniczej scenerii tego ogromnego parku w kwietniu odbywać się będzie Festiwal Latania (Festival del Volo), podczas którego od 23 do 25 zorganizowany zostanie pokaz lotu dziesiątek ogromnych  balonów. Inicjatywa ta jest częścią wystawy odbywającej się od 1 do 25 kwietnia w Willi Mirabello, znajdującej się na terenie Ogrodów Królewskich.

Wizyta na tej wystawie to jakby podróż poprzez historię latania balonami, podczas której będzie można podziwiać, po raz pierwszy we Włoszech,  historyczne eksponaty. Podróż w urokliwej scenerii od pierwszych lotów, poprzez  ekscytujące opowieści Juliusza Verne?a do pierwszego wspaniałego lotu zorganizowanego przez braci Montgolfier oraz do dnia dzisiejszego. Wśród różnych eksponatów obejrzeć będzie można cenne dokumenty podpisane przez  wielkich lotników z przeszłości, wśród których  oryginalny list Joseph?a Montgolfiera, ogłaszający nową próbę lotu człowieka, z dnia 17 listopada 1783.

Podczas dni poświęconych balonom (23-25 kwietnia) będzie można skorzystać z wyjątkowej okazji -poczuć dreszczyk emocji i wznieść się w balonie (nie jest to jednak lot)! Za darmo!

 

Wznoszenie się balonem:

23, 24, 25 kwietnia od 9.00 do 20.00 ? darmowe

Wystawa w Willi Mirabello:

Od 1 do 25 kwietnia

  • od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00 ? zarezerwowane dla szkół
  • weekendy oraz 25 kwietnia od 10.00 do 18.00 ? wstęp ogólny

Bilet: 6 euro cały i 4 euro zniżkowy, pakiet rodzinny ?2+2? ? 16 euro

 

Aby dojechać do parku najlepiej dojechać z Mediolanu pociągiem do Monzy (20 min ze Stazione Centrale bądź Stazione Porta Garibaldi) a potem ze stacji autobusem Z221

Jeśli dojeżdżacie samochodem można się zatrzymać na płatnym parkingu przy Porta Monza, od strony Viale Brianza.